Логін: Пароль: Реєстрація |

 1. Канал «1+1» подав у суд на Мінкультури за заборону серіалу «Свати»

  image
  Канал «1+1» подав у суд на Мінкультури за заборону серіалу «Свати»
 2. Радянських артистів звинуватили в роботі на КДБ

  image
  Радянських артистів звинуватили в роботі на КДБ
 3. Помер відомий радянський художник

  image
  Помер відомий радянський художник
 4. Український шоумен потрапив в «чорний список» сайту «Миротворець»

  image
  Український шоумен потрапив в «чорний список» сайту «Миротворець»
 5. Український артист виступив проти заборони російських фільмів

  image
  Український артист виступив проти заборони російських фільмів
 6. Помер відомий радянський лінгвіст

  image
  Помер відомий радянський лінгвіст
Канал «1+1» подав у суд на Мінкультури за заборону серіалу «Свати»

Канал «1+1» подав у суд на Мінкультури за

Телекомпанія "1+1" подала позов до Міністерства культури України та Держагентство з питань кіно (Держкіно) у зв'язку із...
загрузка...
Різдвяні пісні за 500 років зібрали в одному відео

Різдвяні пісні за 500 років зібрали в одному відео

Музикант і саунд-інженер Лорд Винетейро зробив добірку традиційних різдвяних мелодій, написаних з XVI до XXI століття....
Новини від kinoafisha.ua та tvgid.ua
Загрузка...
Загрузка...
Продаж квитків в кінотеатр Cinema Citi
Категорія: Аналітика | Опубліковано: 24-05-2013, 21:23

Чорна археологія в сучасному Єгипті


При Мубараку туризм розглядався як важлива стаття державного бюджету і елемент формування позитивного іміджу країни на світовій арені. Нинішня влада Єгипту не має ні сил, ні бажання зберігати численні пам'ятники.

Земля навкруги вже досліджених пам'ятників пістрявить слідами нових, неофіційних розкопок. Такі розкопки проводять під покривом ночі і головною метою є скарби, тоді як набагато цінніші для фахівців предмети знищуються.

Як повідомляє Катріна Стюарт з медіа-видання "USA Today", чорна археологія процвітає в Єгипті всюди, але найбільше від неї страждають найбільші і найвідоміші комплекси: Гіза, Луксор, Саккара.

Найбільшого збитку світовій спадщині завдають несанкціоновані розкопки в Дахшурі, адже навколо пірамід засновника IV династії Снофру розташовуються не досліджені археологами гробниці його наближених, матеріали з яких могли б пролити світло на історію Древнього Царства і зокрема, на причини, Снофру, що змусили, побудувати декілька пірамід.

Як повідомляє археолог Моніка Ханна, що спеціалізується на дослідженні відношення місцевого населення до археологічних пам'ятників, тільки в одному Дахшуре мародери працюють на таких незаконних розкопках щодня із заходу до світанку. Від цих розкопок місцевість навколо піраміди Снофру виглядає дірявою, як швейцарський сир, говорить вона.

У Дахшуре орудують не окремі групи гробокопачів, а добре озброєні банди, в кожній з яких тільки автоматників може бути 40 чоловік. Рідкісні спроби національної гвардії завадити їх діям не приносять результату. Як відмічає хранитель комплексу в Дахшуре Саид Хуссейн, і поліція, і національна гвардія після революції перестали звертати увагу на чорних археологів. Самі ж охоронці пам'ятників беззбройні і не можуть впоратися з мародерами.
При Мубараку район Дахшура, що входить в список всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, був закритою військовою зоною, і тут заборонялося копати як іноземцям, так і місцевим археологам. Тому нинішні чорні археологи припускають знайти скарби, подібні до скарбів гробниці Тутанхамона. Хоча насправді у більшості поховань можна знайти кераміку, мумії в дерев'яних трунах і дрібні прикраси. На кадрах, знятих журналістами BBC, можна побачити цілі тунелі, прориті в землі чорними археологами.

За допомогою таких тунелів гробокопачі намагаються проникнути в похоронні камери, розсташовані на значній глибині.
Чиновник міністерства старовини Єгипту Камаль Вахид, що керував при Мубараку охороною старовини в Гізе і в Саккаре заперечує байдужість влади, але скаржиться на брак коштів для підтримки пам'ятників історії в належному стані, який викликаний, зокрема, занепадом туризму. На його думку, інформація про чорних археологів в Єгипті дуже перебільшена, тому що сучасні розкопки вимагають наявності дорогої техніки.
Чиновники меншого рангу, такі як Хосни Хуссейн, начальник департаменту туризму і старовини в Луксоре, відвертіші. Х. Хуссейн зазначив, що незаконні розкопки проводилися завжди, але після революції їх об'єми дійсно значно зросли.

На чорному ринку можна купити багато цінних предметів з розкопок, так, статуетки з гробниць коштують близько 600 доларів. В той же час відзначається і значний приплив єгипетських предметів на чорний ринок в Європі. Як говорять антиквари, він не був би можливий без добре налагодженої мережі контрабанди. Більше того, виникають підозри, що на європейський ринок потрапляють також предмети з державного музею Каїра і інших єгипетських пам’яток.

Не лише чорна археологія є загрозою для єгипетських пам'ятників. Найбільш фанатичні ісламісти пропонують знищити піраміди і древні храмові комплекси як язичницькі, подібно до того як таліби підірвали статуї Будди у Бамианскій долині.

До подібних думок схиляються не лише релігійні лідери країни, але і нинішні державні чиновники, вони схильні вважати, що збереження пірамід і інших доісламських пам'ятників "схиляє населення країни до ідолопоклонниці, атеїзму і пропагує загниваючу західну культуру".
Але і без таких кардинальних заяв древні пам'ятники руйнуються від часу і від відсутності уваги до них. Фінансування реставраційних робіт заморожене, а на багато пам'ятників наступає сучасне будівництво. Так, на некрополі царських чиновників недалеко від Чорної Піраміди Аменмхета III в тому ж Дахшуре з’являється сучасне кладовище. Його нові ділянки розташовуються всього в декількох метрах від древнього храму, розкопками якого займаються німецькоі експедиції.

Сучасні поховання не лише ушкоджують ще не розкопані ділянки, але і позбавляють можливості їх дослідження, тому як за єгипетськими законами території кладовища не можуть бути повернені у власність держави. У цілому ряду місць на території археологічних пам'ятників з'являються самобудови, причому їх власники ігнорують вимоги влади про звільнення території, що охороняється державою.

Більше того, уряд і органи місцевого самоврядування роздають недосліджені сектори і історичні пам'ятники під забудову прибічникам нової влади.
Значний ущерб наносять нові забудови місту Антінополю. Тут бульдозери вирівнюють майданчик перед храмом Рамзеса II, а північно-західна частина міста римського часу передана нинішньою владою для посадки сільськогосподарських культур. В результаті земляних робіт за останній рік в Антінополі було знищено кладовище того ж періоду. Боротьба за порятунок руїн міста здобула велику популярність в твіттері.

Окрім офіційного сайту археологічних розкопок міста в інтернеті існує декілька блогів і сайтів на арабській і англійській мовах, що борються за порятунок руїн міста, що було столицею Верхнього Єгипту і Фаюмского оазису в римський і візантійський час.

Як відзначає Усама Эль-шимми, куратор Гізи, Саккарі і Дахшура від міністерства старовини Єгипту: "Багато проблем збереження пам'ятників полягають в тому, що сьогодні серед єгиптян поширилася віра в те, що можна стати мільйонером за один день".
(голосів:4)Єгипет


Схожі статті

У Києві з'явився «Музей сім'ї та Родоводу»

У Києві з'явився «Музей сім'ї та Родоводу»

У Києві яких тільки пам'ятників і музеїв вже немає. Його...
У Празі заборонили вуличних музикантів

У Празі заборонили вуличних музикантів

Шарманщики, гітаристи і навіть цілі хорові колективи більше...
Художники осмислюють свободу в рамках арт-виставки

Художники осмислюють свободу в рамках арт-виставки "Freiheit"

Своєрідні "щоденники вражень" Ай Вейвей, Недко Салакова та...
75 мільйонів гривень на розвиток культури і туризму в Запоріжжі

75 мільйонів гривень на розвиток культури і туризму в Запоріжжі

В час, коли напрямки економіки протягом багатьох років...
Який же реальний обсяг ринку мистецтва у світі?

Який же реальний обсяг ринку мистецтва у світі?

Часто виникає запитання - який же реальний обсяг ринку...
В Україні не застрахована жодна колекція творів мистецтва

В Україні не застрахована жодна колекція творів мистецтва

За запевненням учасників арт-ринку, жодна колекція творів...
Коментарі
Ми в соцмережах
Vkontakte Twitter Google Plus Facebook Livejournal

загрузка...